SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy wieszanie modeli nitro na ścianie jest...?
Autor Wiadomość
Kosmo! 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-11, 13:03   Czy wieszanie modeli nitro na ścianie jest...?

Witam
Chciałbym się dowiedzieć od Was w jaki sposób przechowujecie swoje heliki nitro w domu, garażu, piwnicy...itd..
Mam na myśli to, czy helik stoi na płozach na podłodze, czy może wisi na ścianie?
Pytam ponieważ już dawno temu heli nitro wisiał na ścianie u mnie. Po miesiącu takiego 'leżakowania' musiałem wymienić łożyska w silniku, bo zaczęły dosyć głośno pracować.
Po tym zdarzeniu stawiałem już model na ziemi, ponieważ przyszła mi do głowy pewna teoria.
Otóż na szybsze zniszczenie łożysk przez nitro miało wpływ to, że helik wisiał. W tej pozycji całe paliwo, które znajdowało się w silniku po lataniu spływało z cylindra do dolnej części silnika, w której znajdują się łożyska. W ten sposób łożyska były 'zatopione' w nitro przez dłuższy czas. Gdy model stoi na ziemi paliwo nie przepływa do dolnej części, raczej się nie przemieszcza, przez co łożyska nie są aż tak bardzo narażone na żrące właściwości nitro.
Zdarza mi się, że heli stoi miesiąc i dłużej bez latania. Po takiej przerwie nie zauważam szkodliwego wpływu nitro na łożyska.
To tylko takie przemyślenie poparte pewnymi doświadczeniami.
Nie ukrywam jednak, że wolałbym wieszać model na ścianie zyskując dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Nie chcę jednak tego robić jeśli może dochodzić do szybszego zużycia łożysk.
Co sądzicie o tym? Czy ta pozycja przechowywania heli nitro ma faktycznie jakieś znaczenie?
Może był to zbieg okoliczności... miałem kiepskie łożyska... a model akurat wisiał na ścianie...
Ciekaw jestem Waszych opinii :)

shivoo 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-11, 14:11   

Najlepszym wyjściem ( ale to zapewne dobrze wiesz ) jest wypalenie paliwa do końca i zalać After Runem. Ciekawe czy nitro może zeżreć łożyska... Nie bez znaczenie jest przechowywanie modelu w doborowym towarzystwie :mrgreen:

franca jedna.JPG
Plik ściągnięto 158 raz(y) 639,33 KB

Nowak 
Pilot

Wysłany: 2012-11-11, 15:19   

Po zimowaniu nie zakonserwowanego silnika OS 50.
Zardzewiały pierścień tłokowy - zero kompresji.
Zardzewiały sworzeń tłokowy.
Zardzewiałe niektóre powierzchnie wału korbowego.
Łożyska o dziwo przetrwały
Teraz na zimę odkręcam głowicę, tylny dekiel i myję benzyną
ekstrakcyjną plus olej.

synthax2 
Major Pilot
HELIKLUB-RC

Wysłany: 2012-11-11, 16:56   

Mogą wisieć tak samo jak stać. Rdziewieją od czego innego :) Ja część wieszam część stoi.

cozmo
Pilot

Wysłany: 2012-11-11, 23:10   

stalowe elementy w silniku zardzewieją nie zaleznie od pozycji przechowywania modelu jesli przed dluzszym przechowywaniem nie uzyjesz after run oil,lub innym specyfikiem o podobnym działaniu. after run oil . Tyczy sie to szczególnie modeli które latają na paliwie z dużą zawartością nitro.
Ostatnio zmieniony przez cozmo 2012-11-18, 19:45, w całości zmieniany 2 razy  

Geralt z Rivii 
Major Pilot
Tel. 691672015

Wysłany: 2012-11-12, 18:38   

Czy ten problem dotyhczy tylko silników nitro ?
Czy każdy z nich tak rdzewieje , jak się go specjalnie nie zakonserwuje.

cozmo
Pilot

Wysłany: 2012-11-12, 22:30   

Geralt z Rivii napisał/a:
Czy ten problem dotyhczy tylko silników nitro ?
...
tylko nitro

andrzej52 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-14, 19:53   

Niektórzy to robią...

heli1.jpg
Plik ściągnięto 181 raz(y) 213,01 KB

Kosmo! 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-15, 08:41   

Dziękuję za odpowiedzi :)

Twoja ściana Andrzeju wygląda bardzo imponująco, już kiedyś widziałem podobne zdjęcie na forum.
W tej chwili mam jeden model nitro i często zdarza mi się, że helik ma dłuższą przerwę w lataniu, bo po prostu nie mam czasu lub latam innymi modelami.
Jak Tobie Andrzeju udaje się utrzymać tyle helików nitro w dobrej kondycji? :roll: :)
Każdym po kolei przydałoby się polatać aby silnik nie pordzewiał... :roll:

andrzej52 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-15, 10:27   

Wszystkie są na chodzie i sprawne. Najczęściej latam drugim ,czwartym i piątym od lewej ( Airskipper, Freya i Eagle2 ). W zimie nie robię żadnych dziwnych operacji z silnikami. Część silników ma po 5 , 6 lat i żadna rdza ich nie rusza.

super_mario2 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-15, 11:18   

Widzę, że konserwatywnie - wszystkie z prętem :)

Gmeracz 
Major Pilot

Wysłany: 2012-11-18, 23:00   

U mnie nagminnie rdzewieją w elejktryku pręty flybara... Ale to raczej sól w nadmorskim powietrzu.
W spalinach można kapnąć olejem na koniec sezonu, Ale to bardziej sprawa ogólnej obsługi i dbania, bo przez wiele lat jakoś nie miałem problemu z silnikami żarowymi.

Samozapłony to już zupełnie inna bajka, bo rycyna zaklejała wszystko co dostała i trzeba było to myć po sezonie.

Odpowiedz do tematu