SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Heliki w 1990 roku
Autor Wiadomość
Waldorf 
Administrator
Waldorf-Heliklub-RC

Wysłany: 2015-04-19, 23:13   Heliki w 1990 roku

Hejka,
Koledzy spotkałem gościa, który twierdzi, że w okolicach roku 1990 latał już helikiem RC- jak sądzicie był w Polsce ktoś taki - człowiek jest z Bydgoszczy (nie chodzi o Tomka ;) ).
Trochę mnie to zaintrygowało, bo po kilkuminutowej rozmowie z nim nie wyglądało mi na to by w ogóle kiedykolwiek sterował helikiem RC - mówił coś o zmiennym "skosie" łopat itp.
Co myślicie - ściemniacz czy nie ?

Tomek 
Major Pilot
HELIKLUB R/C

Wysłany: 2015-04-20, 07:51   

Waldku w latach 90tych w Bydgoszczy tylko ja miałem helika z którym za bardzo nie wiedziałem co robić :D a przy tak dużej liczbie modelarzy w tym mieście zapewne bym znał gościa :D Był taki typek co miał sklep Jantar model centrum dystrybutor katalogów robbe :D miał mosquito 30 i future 60 na szafie ale to było dużo później.

Jerry 
Major Pilot

Wysłany: 2015-04-20, 14:41   

W 2006 r. na zawodach w Rudzie Śląskiej był gość który sam zbudował model śmigłowca ale czy to ten to nie wiem:)

P1060232.JPG
Plik ściągnięto 93 raz(y) 870,67 KB

Tomek 
Major Pilot
HELIKLUB R/C

Wysłany: 2015-04-20, 15:55   

EEEE Jarku To Roman z Bielska :D

Nowak 
Pilot

Wysłany: 2015-04-20, 23:16   

W numerze 11/87 jest relacja z I Centralnych Zawodów Modeli Śmigłowców i tam na zdjęciu jest Gerard Barcikowski z Bydgoszczy z modelem Helix. Z opisu wynika że zbudował go własnoręcznie na podstawie planów z Czechoslowackiego Modelarza. Tak nawiasem mówiąc to zadziwiające jak dużo w Polsce w tamtych czasach zajmowało się modelami śmigłowców. Poprzeglądałem trochę starych numerów Modelarza i trafiłem na parę perełek np. pan Leszek Jamróz :)

Kula 
Major Pilot
patenciarz

Wysłany: 2015-04-21, 21:49   

Tomek napisał/a:
Był taki typek co miał sklep Jantar model centrum dystrybutor katalogów robbe :D miał mosquito 30 i future 60 na szafie ale to było dużo później.

To chyba myślisz o niejakim Edwardzie Gudzińskim, który miał w latach 90-tych przedstawicielstwo Robbe i Graupnera i oczywiście sklep Jantar Model Centrum. On nigdy nie wyszedł poza w miare stabilne zawisy :)
Czasem chodziłem do tego sklepu popatrzeć na śmiglaki a potem, gdzieś w 1993 zbudowałem sobie własnego śmiglaka ze stałym skokiem, bez gyra ogonowego. Do napędu wsadziłem MVVS 3,5 ccm z powiększoną głowicą. Nawet udało mi się zrobić nim kilka zawisów i delikatnych lotów postępowych :)

Nowak 
Pilot

Wysłany: 2015-04-24, 15:25   

Wystąpił nawet w Sondzie z 89r. Sonda Pionowy start cz2

Waldorf 
Administrator
Waldorf-Heliklub-RC

Wysłany: 2015-04-24, 21:42   

Powiem szczerze nie sądziłem, że już przed rokiem 90tym ta technika była już dostępna w Polsce, ale jak widać nie byliśmy wcale aż tak zacofani :wink:
Ogólnie widzę, że wywołałem ciekawy temat.

Nowak 
Pilot

Wysłany: 2015-04-24, 22:55   

W numerze 4/79 Modelarza są plany i opis modelu JL-75 Leszka Jamroza. Artykuł zaczyna się
"Budowę modelu rozpocząłem w kwietniu 1974r..." Na tamte czasy to było naprawdę wielkie osiągnięcie. Aparatury proporcjonalne tzw. cyfrowe na dobrą sprawę dopiero raczkowały, nawet na Zachodzie, a co dopiero u nas. Serwa parametry miały śmieszne. Śmigłowce RC też były nowinką.
Wkleiłbym zdjęcie artykułu, ale nie wiem czy prawa autorskie...

AMC 
Pilot
Krety - spać!

Wysłany: 2015-12-25, 23:42   

Kotlecik, ale na oleju...
Niejakiego Pana Edwarda G. znałem, często robiłem zakupy w Jego sklepie. Poniekąd to On
właśnie zainfekował mnie nieuleczalną heligrypą.
Wprawdzie nic nie mogę powiedzieć o umiejętnościach pilotażu helików, ale na pewno sporo
o tym, ile zrobił ten Pan dla rozwoju ich popularności w Naszym Pięknym Kraju. Tak pięknym,
że sklep Jantar Model Centrum nie przetrwał inwazji zamożnych klientów.

A tak na marginesie: spróbujcie zrobić w miarę stabilny zawis bez żyrostabilizatora.
W owych czasach dostępne były tylko mechaniczne, bardzo drogie (2...3 wypłaty)
i ledwo co dające jakiś efekt. Sam to przeszedłem z hula-hop, o symkach nikt nie
słyszał, elektryczne heli - w powijakach. Jeden średni kret mógł zjeść całą wypłatę.

Odpowiedz do tematu